Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 701”. Sæt på seks armstole med stel af stål. Kopstykke af ask med wengéindlæg. Sæde betrukket med rødbrunt skind. Formgivet 1965. Udført og mærket hos PP Møbler. (6)
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1965.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 300–303. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 120.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Trykmærker, samt pletter, smuds og krakeleringer på skind. Tusch skrift under sæde. Et par løse samlinger ved ryglæn.
Moderne kunst og design, 10. august 2021