902/​628

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

Opstilling på et bord med blomstrende begonier. Usign. Bet. på bagsiden: “Malet af K. Isakson Attesteres af Viggo Madsen - Aage Rose”. Olie på lærred. 55 x 64.

Udstillet: K. Isaksons Udstilling, Stockholm 1922. Udstillet: Karl Isakson Udstillingen, Göteborg - Oslo - Odense - København, februar-maj 1962, kat. nr. 29. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1991. Proveniens: Antagelig købt på grosserer Chr. Tetzen-Lunds dødsboauktion hos Winkel & Magnussen i 1936.

Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK