12124/​3

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

To-pers. sofa med runde fødder af aluminium, betrukket med grønt uld. Tegnet 1973. Udført hos Fritz Hansen. L. 135.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med enkelte pletter.

Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK