12124/3
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
To-pers. sofa med runde fødder af aluminium, betrukket med grønt uld. Tegnet 1973. Udført hos Fritz Hansen. L. 135.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med enkelte pletter.
Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021
Vurdering
Hammerslag