Oluf Hartmann (f. Søllerød 1879, d. København 1910)
Gadeparti fra Civita d'Antino. Sign. på blændrammen Oluf Hartmann. Olie på lærred. 61×40.
Oluf Hartmann besøgte i Civita d'Antino og Portofino i 1902 sammen med maleren Kristian Zarhtmann (1843–1917), som han var elev af fra 1902–1904.
Proveniens: G. A. Hagemanns samling. Duckerts samling.
Enkelte minimale overfladiske ridser. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
40 bud