2013/​677

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bogstøtte af diskometal støbt i form af siddende elefant. Stemplet monogram Just A, Denmark, dessin D 165. H. 11,7. L. 15,5.

Slitage i dele af patinering.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK