1949/8648
4. Kartel, Moskva
Russisk skrivetøj af sølv, rektangulær stand med blomster- og bladfrieze, hævet på fire ben i form af fuglekløer, blækhus af slebet glas med låg af sølv, indvendigt forgyldt, drevet med blade. 4. Kartel, Moskva 1908–1917. Lødighed 84. Vægt ekskl. blækhus 742 g. Stand H. 4,5. L. 24,5. B. 26,5. Blækhus H. 11,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glas med minimale afslag.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag