2203/​199

Carl Fischer (f. Vejle 1887, d. København 1962)

En danserinde. Sign. Carl Fischer. Blyant på papir. Lysmål 26 x ca. 19.

Kunstneren Carl Fischer (1887–1962) arbejdede med både landskaber, opstillinger og gadepartier, men blev især kendt for sine figurbilleder og interiører med rygvendte kvinder i halv- eller helfigur. Fischer benyttede i enkle former en afdæmpet farveskala, som han til tider brød med kraftige farveaccenter, og hans udtryk bringer stærke mindelser om de franske modernister. Han vandt stor anerkendelse i samtiden for sin sans for at skabe sam- og modspil mellem form, farve og flade samt for sin evne til at formidle modellernes personlighed og psyke. Det var ofte hustruen Ely samt børnene og børnebørnene, der sad model for værkerne. Fischer udstillede gennem en lang årrække på Charlottenborg, og i 1922 blev han tildelt Eckersberg Medaillen. Hans liv skildres i øvrigt i den historiske roman ”Hvor lyset er” udgivet af forfatteren Malene Ravn i 2020.

Papiret er gulnet. Misfarvninger. Enkelte fugtpletter. Enkelt fold ved nedre kant. Beskåret i sider.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag