2333/18
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid urskive med sorte arabertal og små sekunder, støvkapsel af 14 kt. guld. Samt urkæde af 14 kt. guld. 20. årh.s første halvdel. Diam. 54 mm. Urkæde vægt ca. 24 g. Ur vægt ca. 113 g.
Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret er gangbart, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. august 2023
Vurdering
Hammerslag
19 bud