Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Studier af en rødstrubet lom. Sign. monogram 5.-6. Dec, 8. Dec 96. Oliekridt og vandfarve på papir. 49,5×69. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstnerens efterkommere til i dag.
Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. Revner langs kanterne.
Kunst på papir, 8. august 2022