899/​8

“Den 1. maj 1832. Prins Frederik går ombord på fregatten Havfruen for at gøre en sejltur”. Studie. 1832. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 19×26.

Maleriet er en studie til Hannover nr. 463 “Den 1. maj 1832. Prins Frederik går ombord på fregatten Havfruen for at gøre en sejltur” (Nasjonalmuseet Oslo, inv. nr. NG.M.04265).

I sin dagbog d. 1. maj 1832 beskriver Eckersberg den oplevelse, der ligger bag motivet: “Tirsdag. Det var bleven bestemt, at fregatterne [Nymfen og Havfruen] skulle afsejle i morges, den unge prins gik også ombord ledsaget af hans fader i morges kl 7 1/2. I denne anledning gjorde dampskibet Dania en tur til Helsingør; men det regnede og kulede meget stærkt af N.N.O. Fregatterne måtte altså blive liggende til om eftermiddagen, da vinden var sprunget til S. lettede de klokken henad 7 og gik under sejl. Capt. Sletting sejlede også. Turen til Helsingør var ret behagelig - på regnen nær.”

Senere under d. 28. maj 1832 skriver han: “Mandag. Begyndt at arbejde på en nyt søstykke forestillende den første maj. Og igen d. 17. august 1832: ”Fredag. Haft det i forsommeren begyndte maleri 1. maj forestillende, for igen. og forandret noget i kompositionen."

Proveniens: Antagelig C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 113 (To Fregatter salutere for et Dampskib. Skizze). Her erhvervet af hofforgylder P. C. Damborg. J. Borregaard. Winkel & Magnussen auktion 306, 1944 nr. 67, afbildet s. 19. Winkel & Magnussen auktion 310, 1944 nr. 87, afbildet s. 13. Winkel & Magnussen auktion 316, 1944 nr. 155, afbildet s. 69. Kunsthallen auktion 307, 1974 nr. 54. Artcurial, Paris, auktion april 2019 nr. 14, afbildet s. 17, samt på forsiden af katalog.

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag