2439/​597

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af flintrullet, lysbroget marmor. Formgivet 1963. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 65. Diam. 140.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust. MIndre hak/afslag på bordplade.

I Lyngby
Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

913873 28.000 DKK