2023/236
Kinesisk Famille Noir krukke samt Sen Ming Swatow tallerken af porcelæn, dekoreret med blomstrende prunus, dyr og blomster i farver. 19. og 17. årh. H. 12,5. Diam. 20,5. (2)
Krukke med ridser og mærker, mindre hårrevne i glasur samt manglende låg. Tallerken med mindre glasurafslag på kant og ujævnheder på spejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
Vurdering
Hammerslag