2023/​236

Kinesisk Famille Noir krukke samt Sen Ming Swatow tallerken af porcelæn, dekoreret med blomstrende prunus, dyr og blomster i farver. 19. og 17. årh. H. 12,5. Diam. 20,5. (2)

Krukke med ridser og mærker, mindre hårrevne i glasur samt manglende låg. Tallerken med mindre glasurafslag på kant og ujævnheder på spejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK