2344/​1

Erik Pauelsen (f. Bygom 1749, d. København 1790)

“Badende Nympfe”. Sign. E. Paulsen f. 1787. Olie på lærred. 37×30. Empire ramme.

Udstillet: Kunstforeningens Erik Pauelsen udstilling 1920. Kunstforeningen, “Den Barnekowske Samling”, 1921, nr. 55.

Proveniens: Kammerjunkerinde Else Sophie Barnekow (1809–1899). Komponisten professor Chr. Barnekow (1837–1913). Bruun Rasmussen auktion 647, 1998 nr. 558, afb. s. 125.

Lærredet er dubleret. Enkelte meget små afskalninger. Fine krakeleringer. Enkelte gamle retoucheringer under fernis.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. oktober 2023

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK