2110/764
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 872”. Sæt på seks armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med lyst stof, en stol med uld. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, med plakette. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. En stole med løs sæde og afslag sarg under sæde.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud