2131/661
Erik Hansen (f. 1916, d. 1982, Designer)
Tre sakselamper af eg, monteret med plisserede skærme af hvid akryl. Model 324 og 332/334. Udført og mærket hos Le Klint. H. 31 og 41. L. 60 og 95. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Gulnede skærme med folder, revner og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud