2433/245
Et par cassoletter af bronze, i siderne vædderhoveder med ringhanke, opsat på firesidet fodstykke af hvidt marmor. Louis XVI stil. Samt opsats af bronze og slebet krystalglas, stamme i form af knælende putto. 19.-20. årh. Casoletter H. 13. Opsats H. 15. Diam. 16. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Cassoletter med lidt ir, løse samlinger.
Vurdering