2025/​8599

Sergei Alexandrovich Frolov (, Moskva 1908-1917)

Russisk cigaretetui af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver, for- og bagside med snirkler samt stiliserede blomster og bladværk i forløb på punslet grund, lås prydet med cabochonsleben rød glasflus. Sergei Alexandrovich Frolov, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 288 g. H. 11. B. 8.

Proveniens: Dansk privateje. Erhvervet af sælgers far på auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 1950'erne.

Minimale afslag.

Russisk tema, 15. juni 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

10 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK