2045/962
Jo Hammerborg m.fl. (f. 1920, d. 1982)
Standerlampe med grålakeret, svungent metalstel på base af støbejern. Monteret med “Penta”-skærm af patineret metal. Skærm udført hos Fog & Mørup. H. 135.
Pendel og stel ej oprindeligt sammenhørende. Brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag