2045/​962

Jo Hammerborg m.fl. (f. 1920, d. 1982)

Standerlampe med grålakeret, svungent metalstel på base af støbejern. Monteret med “Penta”-skærm af patineret metal. Skærm udført hos Fog & Mørup. H. 135.

Pendel og stel ej oprindeligt sammenhørende. Brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
2.000 DKK