921/​118

Eilif Peterssen (f. Christiania 1852, d. Bærum 1928)

Portræt af Peder Severin Krøyer (1851–1909). Sign. Eilif P. 81 samt betegnet P. S. Krøyer. Rødkridt på papir. Bladstørrelse 24×15,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 47, omtalt s. 71, afb. s. 70.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 34).

Eilif Peterssen uddannede sig til historiemaler i både Norge, Danmark og Tyskland. Han startede sin uddannelse i Kristiania på Johan Fredrik Eckersbergs (1822–1870) malerskole, hvorefter han tog til København for at studere på Christian Vilhelm Nielsens (1833–1910) tegneskole sammen med blandt andre malerne Michael Ancher (1849–1927) og Fritz Thaulow (1847–1906). Fundamentet for hans kunstneriske praksis blev dog lagt under et længerevarende ophold i Karlsruhe og senere München. Det var i München i 1875, at Peterssen og Krøyer mødte hinanden og også første gang, de portrætterede hinanden.

I 1879–83 opholdt Peterssen sig i Italien, hvor han igen mødte Krøyer, og de var sammen ad flere omgange i lange perioder, bl.a. i Rom og Sora. Samme dag – den 22. april 1881 i Rom – portrætterede Peterssen og Krøyer hinanden igen. I rødkridt har Peterssen tegnet Krøyer i profil med blikket mod højre; hagen er let opløftet, brynene er rynket en smule og udtrykket i hans blik er mere bestemt, end Krøyers portræt af Peterssen, som er mere mildt. En ny epoke i Peterssens kunstneriske virke tog til under opholdet i Italien, hvor Peterssen kom i kontakt med tidens moderne strømninger i kunsten, bl.a. formidlet gennem Krøyer.

I 1883 besøgte Peterssen Skagen for første gang, hvor han tilbragte sommeren sammen med Krøyer, men også med malerne Wilhelm Peters (1815–1883), Oscar Björck (1860–1929) og ægteparret Michael og Anna Ancher (1859–1935). Peterssen blev her igen inspireret af Krøyer og dyrkede friluftsmaleriet sammen med resten af kunstnerkolonien. Sine skandinaviske kontakter holdt Peterssen ved lige, selvom han nu mere permanent vendte tilbage til Norge.

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel