2034/​270

Fransk konsolur af forgyldt metal, ved urhus muse med tavle over kejsere af Det tysk-romerske rige, sokkel prydet med medaljon, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Japy Frères. Kasse stemplet P.H. Mourey. 19. årh.s slutning. H. 41.

Slitage på forgyldning. Slitage og mindre afslag på urskive. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK