2115/915
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Jetson”. Et par lænestole med stel af stål, drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med dybthæftet, brunt, patineret skind. Formgivet 1969. Udført og mærket hos DUX. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag