2008/147
Hvalroskæbe med tænder og to stødtænder. 20. årh. L. 42 cm.
Erhvervet af nuværende ejer i Danmark ca. 1990.
Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag