2426/​150

Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn, de to dekorerede i underglasur blå med monteringer af sølv i form af fønikser og drager. Samt skål af nefrit med montering af sølvholdigt materiale. Stemplet. 20. årh. Snusflasker H. 5–7,5. Skål H. 5,5. Diam. 11. (4)

En snusflaske mangler låg, et låg uden ske. To snusflasker med loddet montering. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

86464 1.050 DKK
179980 1.000 DKK