906/​16

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Rullende sø ved en strandbred. Gammel Skagen. 1833. Usigneret. Olie på fortinnet jernblik. 24×35.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. 267.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 281.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1849, nr. 113 som ”Et Studie (Rullende Sø ved en Strandbred); malet paa Blik”; utvivlsomt købt her af kgl. livlæge Edvard Dahlerup (1812–1882), som også købte to andre studier ved samme lejlighed. Disse fordeltes siden blandt Dahlerups børn, idet strandstudiet kom til datteren, Ida Caroline ”Cary” Dahlerup (f. 1865). Kunsthandler Axel Duckert (3550).

I maj 1833 ankom Martinus Rørbye til Skagen som den vel nok første kunstner nogensinde. Hans besøg varede kun to dage, men han var flittig med at samle studier af landskabet og lokalbefolkningen. Man har hidtil kendt 14–15 tegnede studier fra besøget i Skagen, mens dette nyopdagede studie må formodes at være det eneste, han udførte i olie. Det er derfor at betragte som det første skagensmaleri og er derfor en vigtig tilføjelse til Skagens kunsthistorie. Studiet er det eneste dokumenterede tilfælde, hvor Rørbye har malet på metalblik. Hans gode ven og lærer, professor C.W. Eckersberg havde i april samme år anskaffet seks sådanne blikplader, som han antog var af zink, og han eksperimenterede henover sommeren 1833 med det glatte metal som malegrund. Fem af disse malerier findes i dag i museumseje, og nylige tekniske undersøgelser har vist, at de i virkeligheden består af fortinnet jernblik. Rørbyes strandstudie er malet på en plade af samme type og med præcis samme mål som Eckersbergs seks plader, så det er overvejende sandsynligt, at han har anskaffet pladen på samme tid og med samme formål som sin læremester. Strandpartiet tjente senere på året som studie til Rørbyes velkendte maleri “Strandscene fra Gammel Skagen med et optrækkende uvejr”, som han anlagde i december 1833 (tilhører Ny Carlsberg Glyptotek, inv.nr. NCC MIN 0935). Lokaliteten kan derfor med stor sikkerhed bestemmes som Gammel Skagen.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

520.000 DKK