922/​196

Et sæt på elleve franske Napoleon III bægre på stilk af sølv, indvendig forgyldte, kuppa graveret med bladværk i slyng og monogram CMV, rundt fodstykke punslet med vinløv. Christofle & Cie., Paris, fransk eksportstempel 1840–1879 (lødighed 950), senere stemplet for Cairo 1962–1964, lødighed 900. Vægt 2.375 g. H. 12 cm. (11)

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 17. september 2024

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK