176/​8

Koloristerne 2021

”Koloristerne_out of space nr. 8.” Sign. på bagsiden af alle 14 kunstnere, Søren Ankarfeldt, Martin Berge, Regitze Engelsborg Karlsen, Christina Hamre, David Noro, Ida Kvetny, Michael Norre, Jacob Oksbjerg, Jon Pilkington, Niels Reumert, Hartmut Stockter, Jørgen Teik Hansen, Carsten von Würden og Maria Wæhrens. Akryl på lærred. 310×212. Uindrammet.

OM KOLORISTERNE

Sammenslutningen tilhører en af Danmarks ældste kunstnersammenslutninger og har udstillet siden 1932. Det fælles udgangspunkt er arbejdet med sanseligheden i farverne og i formerne, forstået i den bredeste forstand. Det er derudover vigtigt for Koloristerne at afspejle tiden, og derfor har gruppen i de senere år inviteret en række af nye kunstnere ind i sammenslutningen, for at sikre den fortsatte relevans og vitalitet.

KUNSTNERSAMMENSLUTNINGEN KOLORISTERNES MANIFESTATION PÅ DEN FRIE

En række af Koloristerne og deres gæster har i fællesskab udarbejdet en række stor-skala malerier, som nu dækker udstillingsbygningens vægge på ydersiden. Projektet tager sit udgangspunkt i et formmæssigt eksperiment, hvor kunstnerne sammen har arbejdet på værkerne. Den Fries udstillingssale er i uge 4 blevet omdannet til et værkstedsfællesskab, hvor forskellige kunstnergenerationer mødtes på tværs og ladet sig inspirere af hinanden. Denne arbejdsform afspejler kunstnersammenslutningernes værdimæssige fundament, der altid har været centreret omkring det faglige fællesskab og den kollegiale sparring.

Afhentning: Værkerne kan afhentes fra d. 3. marts på Baltikavej 10, 2150 Nordhavn. Værkerne er ophængt uden blindramme og afhentes derfor sammenrullet.

Bemærk:

EFTERSYN: DE UDBUDTE VÆRKER KAN SES VED DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNINGS FACADE PÅ OSLO Pl. 1, 2100 KØBENHAVN t.o.m DEN 1. MARTS.

Fotos: Malle Madsen

Alle værker er skabt til udstillingen og er ikke spændt op på blindrammer. Alle værker har skruehuller fra ophængning langs kanter. Da værkerne udstilles og kan ses i det offentlige rum, er værkerne udsat for slitage og påvirkning fra vind og vejr. Køber skal derfor være opmærksom på at værkernes stand kan ændres i løbet af eftersynsperioden. Værkerne købes i den stand, de forefindes på afhentningsdagen.

Koloristernes Manifestation, 2. marts 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK