12103/124
Skibsror af lakeret jern og metal, 20. årh. H. 113. B. 40. D. 39.
Hidrørende: Maritime genstande fra en gammel Isbryder ved navn Elbjørn, kaldet ”Bjørnen", lå til havn i Aalborg havn. Her lå den indtil fornyligt hvor den tog hul på sin sidste rejse, og mod ophug. I perioden 1954 – 1996 var M/S Elbjørn en aktiv del af den danske isbrydertjeneste.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
Vurdering
Hammerslag