2427/​575

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 44”. Et par hvilestole med stel af bøg, sæde med flettet papirgarn. Løse hynder med sort skind. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (2)

Litteratur: Carl Hansen & Søn katalog, 1967.

Serienr. 48247 og 47988.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
1059960 6.500 DKK
944664 6.000 DKK