2333/663
Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
To kogebøger fra “Det genskabte køkken”, to kompositioner, én udstillings pjece og “Per Kirkeby Linoleumssnit 64–66 Figurer” (Usign. og unummereret). Litografi og linoleumsnit. Bladstørrelse fra 38×31 til 59×42. Uindrammet.
Proveniens: Jytte og Jarl Borgens samling, København.
Nogle få håndteringsmærker inkluderende kanter med folder. Nogle af bladene er let gulnet. Eftersyn tilrådes.
Moderne kunst og design, 15. august 2023
Vurdering
Hammerslag