899/​780

Et par danske kasseroller af sølv, med stjerthank af drejet og udskåret ibenholt. Bøsninger punslet med vægtangivelse hhv. 82 lod 1 qt og 83 lod 2 1/2 qt. Bunde punslet med ejerinitialerne A.v.B. Kun én bund stemplet. Mester Christian Werum, København 1789. Diam. 21,5 cm. L. 47,5 og 48 cm. (2)

NB:Provenance: High Court solicitor Jonas Bruun's collection. Thereafter in the family.

Proveniens: Højesteretssagfører Jonas Bruuns samling. Herefter i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK