2138/151
Signeret Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Signeret: Karshane Nor Pour(knytteværkstedet samt delvist utydelig skrift). 20. årh.s første halvdel. 510×342.
Fremstår med to større reparationer(ene reparation afbleget) samt et par mindre reparationer. Slidte frynser. Enkelte pletter. Delvis mindre slitage på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag