2138/​151

Signeret Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Signeret: Karshane Nor Pour(knytteværkstedet samt delvist utydelig skrift). 20. årh.s første halvdel. 510×342.

Fremstår med to større reparationer(ene reparation afbleget) samt et par mindre reparationer. Slidte frynser. Enkelte pletter. Delvis mindre slitage på kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag