2115/72
Lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, sign. Martin Bjerke, Oslo, værk stemplet med logo HM & Co. i skjold, nr. 108425, støvkapsel af metal. Ca. 1930. Vægt i alt 59 g. Kassediam. 45 mm. Samt urchatelaine delvis af 14 kt. guld. I original æske. (2)
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med snavs.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud