103/​15

Johannes Wilhjelm (f. Nakskov 1868, d. København 1938)

“Pigen ved væven”. Sign. J. Wilhjelm, 08. Olie på lærred. 62×71.

Udstillet: “Public Art Galleries, Udstilling af danske kunstneres arbejder”, Brighton, 1912. Afbildet

Ældre malerier, 16. august 2005

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK