914/​972

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

En røverhule. Ca. 1780. Usigneret. Olie på lærred. 18 × 24.

Proveniens: Solgt på auktion i Arendal, Norge på Næs Jernværk nr. 15. Bruun Rasmussen auktion 357, 1976 nr. 207. Bruun Rasmussen auktion 475, 1985 nr. 26. Bruun Rasmussen auktion 857, 2015 nr. 102.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK