2204/​839

Dansk design

“LP klokkelampe”. Et par pendler af forniklet metal med skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 78. Diam. 35. (2)

Litteratur: Louis Poulsen katalog B.17, ca. 1930, s. 12–13.

Stand

Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Kategori
Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt