1627/166
George III standur i kasse af egetræ. Messingskive signeret J. Harridson, Leeds. England, 18. årh.s slutning. H. 210.
Værk og urkasse formentlig ikke oprindeligt samhørende. Brugstegn og patina. Lodder, pendul og nøgler medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag