1627/​166

George III standur i kasse af egetræ. Messingskive signeret J. Harridson, Leeds. England, 18. årh.s slutning. H. 210.

Værk og urkasse formentlig ikke oprindeligt samhørende. Brugstegn og patina. Lodder, pendul og nøgler medfølger.

Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK