2043/​536

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Australia”. Fritstående fire-pers. sofa med stel af teak. Sider og ryg betrukket med brun uld, løse hynder i sæde betrukket med grøn uld. Model 50–4. Udført hos Søren Villadsen. Udgået fra Selig, med plakette herfra. H. 74. L. 266. D. 76.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Armlæn med porøst skum. Gjorde under sæde hænger og er tørre/porøse.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK