2249/622
Marc Chagall, efter (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“Nice Soleil Fleurs”. Tryksign. Marc Chagall. Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 100×62.
Litteratur: Sorlier nr. 38.
Fugt og syrepletter nederst. Foldemærker i papiret. Rammeglasmed flænge nederst til højre.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag