Foto endnu ikke klar
891/​1553

Prince Henrik (f. Talance, France 1934, d. Fredensborg Slot 2018)

“Ramponette du Groenland”, “Fabeldyr 7”, (1971), 1990/2013. Sign. H. Med dedikation fra Prinsen 2017. Udført i 30 ekspl. Bronze. Monteret på sokkel af sort granit. H. 12. H. inkl. sokkel 15

Litteratur: H.M. Dronning Margrethe II - H.K.H. Prinsgemal Henrik - “Pas de Deux Royal” - Et kunstnerisk møde, ARoS, Aarhus, 2013–14. Eksemplar i bronze gengivet side 68. Litteratur: Thyge Christian Fønss: “Åbent hjerte. Prins Henriks kunstneriske univers”, København, 2014. Eksemplar i bronze gengivet side 28 og 128–129. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK