876/​1296

Fernand Léger (f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955)

“Fleur - Projet pour la couverture de 'Cahier d'Art'” eller “Tournesol”, 1952–54. Sign. F. L., betegnet på bagsiden G 3444. Gouache på papir. Lysmål 32×25.

Litteratur: Christian Zervos (red.): “Cahiers d'Art 1954 II”, 14 Rue du Dragon, Paris, 1954. Det udbudte værk er et forarbejde til hæftets litografiske forsidebillede. Hæftet medfølger. Proveniens: Galerie Arditti, 15 Rue de Miromesnil, Paris. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejers fader den 20. maj 1966. Original købskvittering medfølger.

Værket bliver inkluderet i det kommende “Répertoire des oeuvres sur papier de Fernand Léger” under forberedelse af Mme Irus Hansma. Certifikat No. 190/10/2017 fra Mme Irus Hansma medfølger.

Certifikat fra Comité Léger (Certificat no. FL-201709–000071) medfølger. Værket dateres hér ca. 1952.

Malerier & skulpturer, 5. december 2017

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag