922/10
Stor senempire prismekrone af forgyldt bronze med ti lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh. H. 104. Diam. 100.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. CEO office 1. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag