2008/43
Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Aftenstemning på Gammeltorv med Caritasbrønden og den gamle aviskiosk. Sign. Tom. P. og yderligere dateret 1898 på blændrammen. Olie på lærred. 38,5. 52,5.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
34 bud