1813/536
Peter Løvig Nielsen
Fritstående skrivebord af teak, opklappelig bagsektion med ruminddeling, front med to større og to mindre skuffer. Udført hos Hedensted Møbelfabrik, stemplet Løvig 1968. H. 73. L. 162. B. 73./96.
En nøgle medfølger.
Litteratur: Design from Denmark nr. 1, 1967, s. 100.
Meget pæn stand med minimale brugsspor.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag