2048/832
Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
“Butler’s Tray”. Bakkebord af palisander opsat på medestel, løs top med udklappeligt sider og bøjler samt beslag af messing. Udført for Illums Bolighus i 1960erne, med plakette. H. 51. L. 74/88. B. 48/61,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud