Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
”Karina”. Stor skulptur af stentøj dekoreret med Dilou glasur. Sign. Johannes Hedegaard, 21095, 0/5. Kgl. P. Udført 1951. H. 68.
Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende skulptur ill. s. 404–406.
NB! Standsbeskrivelsen er opdateret med tilføjelse af, at skulpturen har brændingsrevner på undersiden. Fredag d. 28/7–24, kl. 15:17.
Enkelte overfladeridser og mærker i henhold til alder. På undersiden/bunden ses flere brændingsrevner i stentøjsmassen; skulpturen er dog ej 2. sorteringsmærket. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
20 bud