1850/743
Dansk møbeldesign
Høj- og lavrygget armstol af palisander på medestel, betrukket med lyst uld. 1960'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Betræk med smuds og pletter. Lavrygget stol med to manglende “propper”.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag