1850/​743

Dansk møbeldesign

Høj- og lavrygget armstol af palisander på medestel, betrukket med lyst uld. 1960'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Betræk med smuds og pletter. Lavrygget stol med to manglende “propper”.

Moderne kunst og design, 11. december 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK