1432/1668
Fransk vinbondeur af presset messingblik, rigt prydet med blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. Vue Bessonneau à Chateauneuf s. Sarthe. 19. årh.s slutning. H. 144.
Flænge ved top. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle, et lod og pendul medfølger.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag
21 bud