John Barrow (f. London 1657)
Engelsk standur i senere kasse af bemalet træ. Sign. John Barrow Hermitage, London. 18. årh.s begyndelse. H. 235. B. 49. D. 25.
the English clockmaker John Barrow, apprenticed in 1671 and became a member of the Clockmakers' Company in 1681 and was its Master from 1714–1717.
Proveniens: Borupgaard Gods, Snekkersten. Vibeke og Ivar H. Hasselbalchs samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder og pendul medfølger. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
13 bud