2109/​332

John Barrow (f. London 1657)

Engelsk standur i senere kasse af bemalet træ. Sign. John Barrow Hermitage, London. 18. årh.s begyndelse. H. 235. B. 49. D. 25.

the English clockmaker John Barrow, apprenticed in 1671 and became a member of the Clockmakers' Company in 1681 and was its Master from 1714–1717.

Proveniens: Borupgaard Gods, Snekkersten. Vibeke og Ivar H. Hasselbalchs samling.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder og pendul medfølger. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

13 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK