1946/131
To græske ikoner. Ikon med to uidentificerede helgener. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18/19 årh. 22,5×16,5. Ikon med helgenerne Skt. Nikolaj og Skt. Theodor herover Guds altseende øje. Tempera på træpanel. 19. årh. 18×15.(2)
22,5×16,5: Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Delvis slidt overflade. 18×15: Afslag på kanter. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
46 bud