1946/​131
To græske ikoner. Begge med to helgener. 22,5×16,5. 18×15. 18–19. årh.(2)

Be­skriv­el­se

To græske ikoner. Ikon med to uidentificerede helgener. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18/19 årh. 22,5×16,5. Ikon med helgenerne Skt. Nikolaj og Skt. Theodor herover Guds altseende øje. Tempera på træpanel. 19. årh. 18×15.(2)

22,5×16,5: Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Delvis slidt overflade. 18×15: Afslag på kanter. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ikoner

Vur­dering

3.500 kr.

Hammerslag

14.500 kr.

46 bud

14.500 kr.
14.000 kr.
13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.